Hormonalna terapia zastępcza pomaga utrzymać dobre samopoczucie
Menopauza jest okresem dynamicznych zmian w fizjologii kobiety. W przebiegu menopauzy wyróżnia się okres:okołomenopauzalny i postmenopauzalny. Statystyczna Polka wchodzi w ten okres w wieku 51 lat, a na przestrzeni ostatnich 50 lat długość życia kobiet w krajach wysokorozwiniętych wydłużył się prawie o10 lat. Prawdopodobnie połowa dorosłego życia kobiety XXI wieku przypadnie na czas po menopauzie. Utrzymanie wysokiej jakości życia w tym okresie jest ważnym aspektem zdrowia.
Wśród objawów powodujących dyskomfort psychologiczny pojawia się najczęściej rozchwianie emocjonalne i rozkojarzenie. Znaczna grupa kobiet w czasie menopauzy cierpi na uderzenia gorąca i zimna czemu może towarzyszyć nadmierna potliwość, a także zawroty głowy. Są to tzw: objawy wypadowe. Wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy czyli zmniejszenia gęstości kości, które w efekcie stają się łamliwe. Poważne kontuzje mogą ograniczyć zakres ruchów oraz aktywność fizyczną. Z kolei brak, lub niewielka aktywność fizyczna sprzyja spadkowi gęstości kośćca. U osób cierpiących na osteoporozę umiejętnie dobrane przez rehabilitanta ćwiczenia działają hamująco na spadek masy kostnej i mięśniowej.
Pogłębiające się objawy osteoporozy są jednym ze wskazań do stosowania HZT- czyli hormonalnej terapii zastępczej, która polega na podawaniu niskich dawek estrogenów i progesteronów uzupełniających opadający wraz z wiekiem poziom tych hormonów. Hormonalna terapia zastępcza efektywnie znosi uderzenia gorąca i zimna. Poprawia w znaczący sposób samopoczucie fizyczne i psychiczne. W wielu przypadkach korzyści stosowania HZT przeważają nad ryzykiem.
Zastępcza terapia hormonalna nie jest rozwiązaniem dla każdej kobiety. Przeciwwskazaniem są:
– przebyte lub obecne zmiany nowotworowe lub skłonności do chorób nowotworowych w rodzinie
– nadciśnienie tętnicze, choroba zakrzepowo – zatorowa oraz wieńcowa
– choroby wątroby
– krwawienie z macicy nieustalonego pochodzenia oraz endometrioza
Dobór dawek hormonów powinien być określany indywidualnie, jak również wraz z lekarzem należy poważnie rozważyć poziom korzyści i ryzyka. Jeżeli objawy związane z menopauzą znacząco zaniżają jakość codziennego funkcjonowania warto rozważyć przyjmowanie HZT.