Dlaczego kobiety boją się badać?

Przykra statystyka informuje o tym, iż zagraniczni studenci przybywają do Polski by obserwować zaawansowane, a często także śmiertelne  stadia chorób, które w Europie Zachodniej dawno już  są w pełni wyleczalne (min. raka szyjki macicy).

Polki wciąż badają się zbyt rzadko, a często niestety i zbyt późno. Większość z nas zgadza się z tym poglądem, jesteśmy zwolenniczkami badań, ale… nadal nie stosujemy się do terminów koniecznych, okresowych  badań.

Dlaczego tak się dzieje i jak możemy z tym walczyć?

– boimy się badań, bo obawiamy się diagnozy. To najpoważniejszy z lęków, z którymi powinnyśmy się uporać. Stosowanie taktyki „czuje , że coś jest nie tak- ale wolę nie wiedzieć” jest niczym więcej jak zwiększaniem prawdopodobieństwa znalezienia się rzeczywiście w złym stanie.

Przełamaliśmy już granice typu „lepiej nie wiedzieć” w wielu obszarach życia społecznego, pora skoncentrować się na tym co najważniejsze- własnym zdrowiu.

-boimy się badań, bo jesteśmy pierwszym pokoleniem doświadczających profilaktyki. Nigdy na dotychczasowa skalę nie zachęcano Polek do badania się. Trzeba uświadomić sobie lęk przed nieznanym. Poczucie bezpieczeństwa daje bowiem tylko to, co „oswojone”.

-boimy się badań, bo nie mamy zaufania do lekarzy. Tymczasem, by oczekiwać warto też dać coś z siebie. Chcąc otrzymać rzetelną diagnozę postarajmy się wyszukać lekarza- specjalistę w danej dziedzinie, zasięgnijmy opinii na jego temat, zaznajommy się z prawami pacjenta itp. Tym sposobem zwiększamy swoje szanse na profesjonalna opiekę medyczną.

-boimy się badań, bo nie chcemy ponosić kosztów. Tymczasem  dla różnych badan profilaktycznych istnieją grupy wiekowe badane za darmo. Istnieją także programy profilaktyczne, w których uczestnictwo pozwala przebadać się nieodpłatnie. W reszcie w różnych ośrodkach medycznych i niektórych miesiącach roku organizowane są promocje na badania profilaktyczne.

© Copyright Kobiece sprawy 2024