Jak wybrać odpowiedni podarunek dla bliskiej osoby?

– Nie mówimy, że nie powinnaś kierować się ceną, jednak nie wybieraj najdroższych prezentów. Zastanów się, co możesz dostać od osoby, którą chcesz obdarować. Jeśli wiesz, że będzie to coś wykwintnego – odwdzięcz się tym samym w miarę możliwości. Jeżeli jednak masz świadomość, że osoba, o której myślisz, ma problemy finansowe, nie zawstydzaj jej swoim prezentem, zdecyduj się raczej na coś o wartości osobistej (np. wykonaną samodzielnie biżuterią) niż materialnej. Chcąc jej faktycznie pomóc, podaruj jej praktyczną rzecz później, ot tak bez okazji.
– Aby Twój prezent został zapamiętany, powinno znaleźć się w nim coś wyjątkowego, niecodziennego. Nie oznacza to, że musi być niepraktyczny. Pamiętaj po prostu, że obdarowany sam może sobie kupić czapkę czy serwis do kawy, jeśli więc chcesz, aby prezent faktycznie kogoś ucieszył, dodaj do niego nutkę szaleństwa: czy to poprzez fikuśny wzór, czy sposób zapakowania (np. wkładając upominek w kilka pudełek).
– Przy wyborze prezentu zastanów się, co lubi dana osoba, czym się interesuje. Postaraj się, by przedmiot, którym ją obdarujesz nie był przypadkowy. Nikt nie doceni nawet najdroższego prezentu, jeśli będzie czuł, że został on kupiony w ostatniej chwili bez pomyślunku. Pamiętaj też, że upominek ma się podobać komuś, a nie Tobie.
– Zastanów się, czy osoba, którą chcesz obdarować, faktycznie chce zostać zaskoczona. Czasem lepsza od najoryginalniejszego prezentu może wszak okazać się książka – kolejny tom z kolekcjonowanej serii. Nie musisz za każdym razem wykazywać się pomysłowością, wystarczy, że prezent będzie dopasowany do osoby.
– Prezent powinien być trwały. Nie ma nic gorszego niż tandetna rzecz, która po kilkukrotnym użytku sama rozpadnie się na kawałeczki, ktoś wszak może poczuć się dotknięty, że na nim „oszczędzasz”. Wybierz więc prezent może mniejszy, ale za to wykonany z dobrych materiałów.
– Czasem zdarza się tak, że na ten sam pomysł upominku mógł wpaść już ktoś inny. Sytuacja, gdy od dwojga ludzi dostaje się ten sam prezent, jest szczególnie niekomfortowa, dlatego postaraj się zawczasu zrobić rozeznanie wśród rodziny czy przyjaciół, jakie będą kupować upominki.
– Nie ma niczego złego w obdarowywaniu bliskich przedmiotami „z duszą”, które wcale nie są nowe. Zastanów się jednak czy osoba doceni Twój gest i zrozumie jego przesłanie. Nie dawaj rodzinnych pamiątek dzieciom, one jeszcze nie czują „pamięci” zawartej w broszce po prababci czy zegarku dziadka.
Życzymy Wam udanych prezentów dla bliskich i dla Was samych!

© Copyright Kobiece sprawy 2024